AVS SAVC75X2
larger imageClick the image to enlarge
excl GST
Qty.
SAVC75X2
AVS SAVC75X2
AVS Dual Screen Adapter for SAVC3780B
Product Downloads
pdficon small Installation Manual
This adapter can convert an AVS SAVC3780B Video Conferencing cart into a dual monitor configuration.
Please note that the cart is not included.
Features:
  • Horizontal adjustment
  • Vertical adjustment
  • Finger tilt
Specification:
  • Weight capacity: 50 KG per screen
  • Typical screen size: 49" - 75"
  • Note: for 75" dual screen the maximum vesa pattern is 600 x 400
  • Shipping weight: 21 KG
  • Packaging dimensions: 1955 x 31 x 100mm