Elite Screens ELECTRIC100H
larger imageClick the image to enlarge
excl GST
Qty.
ELECTRIC100H
Elite Screens ELECTRIC100H
Spectrum Electric Screen, 100 inches, 16:9
Product Downloads
pdficon small Dimensions Table
Features
-Screen Material:
  • MaxWhite material is durable and easy to clean
  • 180 degree wide viewing angle with 1.1 gain
  • Active 3D and 4K Ultra HD Ready
  • Standard black masking borders
  • Available in various diagonal sizes and aspect ratios
  • 100" and 125" (16:9) models available with AcousticPro1080P2 & AcousticPro UHD (Ultra-High Definition) Acoustic Transparent material
  • AcousticPro UHD: Flame Retardant: Complies with NFPA 701 Standards
  • Not compatible with Ultra/Short-throw Projectors
-Total Control:
  • Infrared (IR) remote control
  • Detachable 3-way wall UP/STOP/DOWN switch
  • 12 Volt Trigger Cable included
  • Low-voltage internal IR Receiver
  • RJ45 input port allows easy integration with 3rd party control systems
-Design and Installation:
  • Durable casing for wall/ceiling installations
  • Includes wood screws an
  • d drywall anchors
  • Bubble leveler included
  • Ships fully assembled with 3-prong power connection ready to plug & play
  • Optional in-ceiling trim kit and 6" and 12" L brackets
-Quality and Reliability:
  • Synchronous motor allows silent operation with extended operational longevity and low power consumption (84" - 128" models)
  • Tubular motor allows swift operation and speed (142" models and above)